Club Achievements

Athletes Medalist

!

NAVI MUMBAI SPORTS ASSOCIATION

SPORTS   NAME AGE EVENT Performance PLACE
ATHLETICS Nakti Akansha Sanjay G/U/16 20 Mtrs Run 29.1 Secs 2nd
  Singh Ajit Men 200 M Run 23.4 Secs 2nd
51st Annual Athletic Thane District Singh Ajit Men 4 X 100 Relay 49.1 Secs 3rd
Championship - 12th May 2015 Singh Ajit Men 4 X 400 Relay 3:52.0 Secs 1st
DISTRICT LEVEL Kanojia Rohit Men 4 X 400 Relay 3:52.0 secs 1st
  Kanojia Rohit Men 4 X 100 Relay 49.1 secs 3rd
  Kadam Shubham Men 4 X 400 Relay 3:52.0 secs 1st
  Nanu Deepu Boy U/20 1500 M Run 4:46.6 Secs 3rd
  Nanu Deepu Boy U/20 800 M Run 2 : 06.4 Secs 1st
  Deepu D. Nanu Men 4 X 400 Relay 12:03:52 AM 1st
  Valladares Diandra D G/U/18 200 M Run 28.9 Secs 3rd
  Godse Mahesh Mens 4 X 100 Relay 49.1 3rd
           
STATE LEVEL      
Maharashtra Junior Nanu Deepu Boy U/20 800 M Run 1 : 57.7 Secs Bronze
Athletics Championships      


     
             
  Atharva Jarange Boys U/9 50 M Free Style 36:34 Gold
  Tri State Swimming
Championship 2015
(Goa, Maharashtra, Karnataka)
26th to 28th June 2015.-
Decan Gymkhana- Pune
    50 M B. Fly 39 :15 Silver
SWIMMING     200 M IM 3 . 14 : 80 Silver
      100 M Free S 1. 18 : 25 Silver
  Andrew Dias Boys U/9 50 M Breast S   Gold
      50 M Free Style   Silver
        50 M.Butterfly   Silver
             
  Aarya Mohite Girls U/8 50 M Butterfly 46 :78 Gold
  35th Maharashtra State Level     50 M. Free Style 40 :71 Gold
  Tournament (Pune)     50 M. B. Stroke 02-01-1900 6:35:00 AM Silver
      50 M Back stroke 02-01-1900 2:28:00 AM Silver
             
  Tennis Training Selection by          
TENNIS MSLTA at Bangkok, Thailand Tejasvi Mehra Boys U/14      
  4th to 19th August 2015          
             
   

NMSA International Achievements

YEAR PLAYERS NAME INTERNATIONAL EVENTS Venue Dates POSITION
2000-2001 Swimming Anujoy Bardhan Represent India at Asia Pacific Aquatic Championship China Participation
2002-2003 Tennis Agnel Gladwin B/U/14 Rank-1 India South Asia Cup Tournament Colombo Sri Lanka 26th Jan to 6th Feb.2003 Gold
Sub Jr.Davis Cup Tournament Melbourne Participated
ITF U/14 East Asia Tournament Thailand 6th April 2003 Gold
World Youth Championship France
B/U./14 Nutrine India Master 3rd July to 9th August 03. Gold
2003-2004 Tennis Agnel Gladwin Nike Master India 18th Oct.2003. Gold
World Nike Master South Africa Nov.2003 Participated
2004-2005 Tennis Agnel Gladwin 'Junior Davis Cup' Manila Philipians April 05. Participated
2006-2007 Lekha Kamat 10th Asian Games Colombo 2006 6 Gold
Surbhi Tipre 2 Gold
2007-2008 Swimming Lekha Kamat 4th Asian age Group Jakarta Gold
Swimming Championship indonesia Silver
Lekha Kamat 1st South Asian S. Competition Islamabad Pakistan 3 Gold
Surbhi Tipre 2 Gold
Purva Shetye 1 Silver 1 Gold
Jyotsna Pansare 3 Gold
2010-2011 Swimming M.Mohan Singapore Master Championship 3 Silver 1 Gold
4 Silver 22 Gold

NMSA National Achievements

YEAR PLAYERS NAME EVENTS VENUE POSITION
1995-1996 Trichi Chawla School National   3 Gold    
SWIMMING  Agnel Gladwin     2 Gold    
  Anujoy Bardhan     3 Gold    
1996-1997 S Siddhartha School National Participated      
  Tejas Parsekar Uran to Gateway of India and Dharamtar to Gateway of India Completed      
  He was the youngest to swim the above distances.        
1998-99 Anujoy Bardhan, Karan Kamat, Manali Lilani  qualified for Nationals          
    SWIMMING         
2002-2003 Anagha Walimbe       1 Bronze
SWIMMING Aaditi Kulkarni   2 Gold    
  Lekha Kamat   2 Gold   1 Silver  
Aishwarya R.       1 Bronze
Abhiram, Anagha,Nachiket,Lekha,Aditi,Ajinkya Surbhi were selected for the National Delhi in June 2003.
  M Mohan National Aquatic  Championship.     (Veteran)   1 Gold  2 Silver   
Tennis Agnel Gladwin ( Rank No 1 in India Under  B/U/ 14)        
2003-2004 Pranjali Chitnis 100 Mts and 4 X 100 Relay Participation      
Athletics Kavita Kunder  3 km walk Participation      
Tennis Agnel Gladwin All India Ranking Championship Series   1 Gold  
1 Gold
Squash Nikita Emanual Jr.National Team Event Chennai   - Goa  Bhubaneswar Gold    
SWIMMING Anagha Walimbe SWIMMING          ----- 3 Silver 3 Bronze
  Aaditi Kulkarni 5 Gold 4 Silver 1 Bronze
Lekha kamath 5 Gold 1 Silver 1 Bronze
Surabhi Tipre 3 Gold  2 Silver  
Ajinkya Walimbe 2 Gold  
Nitish Pradhan   1 Silver
Tejes Parsekar 1 Silver
Nachiket Gokhale   2 Bronze
2004-2005 Rachael Monteriro        G/18 G/U/18  400 M. Hurdles Vijaywada Participation    
Athletics Madhavi Kawade 400 M   - Inter School Nationals   Participation    
    4 X  400 Run       Bronze
Cricket  Vishnu Pillai B/U/13 All India Level Tournament Pune - Batsman Pune  
  Gurpreet Singh B/U/13 All India Level Tournament Pune - Bowler Pune  
Tennis Agnel Gladwin School National   Gold  
  ITF Junior Tournament Chennai  
Junior Davis Cup Philipians
Table Tennis Gautham Gandhi National School Game Kanpur  - U.P.   Gold  
2004-2005 Anagha Walimbe     1 Gold 2 Silver 1 Bronze
SWIMMING Aaditi Kulkarni Age Group National Jaipur     1 Bronze
  Lekha kamath SWIMMING  4 Gold 2 Silver  1 Bronze
Surabhi Tipre 2 Gold   2 Bronze
Shinjini Sahay 1 Gold 1 Bronze
Jyotsana Pansare 1 Gold  
2005-2006 Lekha Kamat 59 th  Senior Aquatic National     Trichur   2 silver 5 Bronze
SWIMMING Surbhi Tipre School Game Fedration of  India  Bangalore     1 Bronze
  Lekha Kamat SWIMMING    3 Gold    
Aditi Kulkarni 3 Gold
Surbhi Tipre 2 Gold
Ajinkya Walimbe 1 Gold
Nachiket Gokhale   3 Silver
Riddhi Deshmukha   3 Silver
Jyotsana Pansare   2 Silver
Nitesh Pradhan   2 Silver
Asihwarya r.   1 Silver
Shinjini Sahay   1 Silver 2 Bronze
Tejas Parsekar   1 Silver 1 Bronze
M.Mohan  National Aquatic Championship   - Belagaon     1 Silver 1 Bronze
Anant Mundara B-U-14 51st School National Badminton     1 Silver   
2006-2007            
Athletics Vishakha Rao U/16 Triple Jump Participation      
SWIMMING Lekha Kamath          
  Surabhi Tipre     3 Gold 3 Silver 4 Bronce
           
Lekha Kamat National Games Guwahati  Aasam   1 Gold 4 Silver 2 Bronze
Surbhi Tipre     1 Gold 2 Silver  
Surbhi Tipre Sub.Junior and Junior National Aquatic Championship   5 Gold 3 Silver 2 National Record
Lekha Kamat SWIMMING   2 Gold 7 Silver  
Jyotsna Pansare   4 Gold 2 Silver  
Nachiket Gokhale   1 Gold 1 Silver  
Uttarayan C   2 Gold 1 Silver  
Lekha Kamat 60th Sr. National     2 Silver 2 Bronze
Surabhi Tipre         1 Bronze
Lekha Kamat 52nd National school Games   5 Gold   2 National Record
Surabhi Tipre     2 Gold 1 Silver 1 National Record
Jyotsna Pansare     1 Gold 1 Silver 1 Bronze
Kishor Patil 9th State Memns Opens Championship   3 Gold 1 Silver  
M.Mohan       1 Silver 4 Bronze
2007-2008 Surbhi Tipre School National   4 Gold 4 Silver 1 Bronze
  Lekha Kamat SWIMMING   1 Gold 2 Silver 1 Bronze
Aquatics Purva Shetye   3 Gold 1 Silver    ------
  Jyotsana Pansare   4 Gold 1 Silver     ------
Shinjini Sahay   2 Gold 1 Silver 1 Bronze
Kailash Gaikwad   1 Gold 1 Silver    ------ 
Priyanka Vairat   1 Gold 1 Silver 1 Bronze
2007-2008 Surbhi Tipre Junior National Bhopal   7 Gold  1 Silver   ------
Aquatics Lekha Kamat SWIMMING     5 Gold 2 Silver  
  Purva Shetye 3 Gold 1 Silver  
Jyotsana Pansare 1 Gold 1 Silver  
Shinjini Sahay 1 Gold 3 Silver  
Kailash Gaikwad 1 Gold 1 Silver  
Sudhanshu Sharma 3 Gold    
Aquatics Lekha Kamat Shiv chatrapati Award        
2008-2009 Lekha Kamat     6 Gold 1 Silver 1 Bronze
SWIMMING Surbhi Tipre Jr.&Sub.Jr.National Bhopal   5 Gold 1 Silver   -----
  Jyotsana Pansare SWIMMING   4 Gold 1 Silver 1 Bronze
  Shinjini Sahay   1 Gold   ----- 2 Bronze
Purva Shetye   2 Gold 1 Silver 1 Bronze
Kailash Gaikwad     ---- 1 Silver 1 Bronze
Jyotsana Pansare 54th National School Games   5 Gold    
Surbhi Tipre SWIMMING   2 Gold 3 Silver  
Shinjini Sahay   1 Gold 1 Silver  
Poorva Shety   2 Gold 2 Silver  
Kailash Gaikwad   1 Gold 1 Silver  
Nachiket Gokhale All India Inter University  National       >1 Bronze
Pronoy Adhikary         3 Bronze
2009-2010 Abhishek Kulkarni SAI School National   3 Gold 1 Silver  
Badminton  Amey Pawar     2 Gold    
Athletics Dipesh Sawant Aii India Inter University Athletics Championship     Participation  
Table Tennis Suresh Mokal Specials National Bangalore    2 Gold     
SWIMMING Jyostna Pansare     5 Gold    
  Shinjini Sahay 55th National School Games     2 Silver 1 Bronze
Kailash Gaikwad       1 Silver  
Jyotsna Pansare was selected to represent India at the World School Games
  Viraj Prabhu Jr.&Sub.Jr.National Bangalore   3 Gold 1 Silver  
Ritesh Mavale SWIMMING   5 Gold Individual Championship  
Rutuja Udeshi   1 Gold 2 Silver 1 Bronze
Soham Mhatre   1 Gold   2 Bronze
Shinjini Sahay   2 Gold 1 Silver 1 Bronze
Sudhanshu Sharma   3 Gold   ----- 1 Bronze
M Mohan Swimming Fedration of India       2 Bronze
2010-2011 Dipesh Sawant All India Inter University Andhra Pradesh   Participation    
Athletics            
Badminton  Amey Pawar 26th Jr. Nationals Banglore   Gold    
    56th School National   Gold    
           
Swimming Viraj Prabhu Sub.Junior & Junior National Banglore   5 Gold    
  Ritesh Mavale SWIMMING   4 Gold   1 Bronze
Rutuja Udeshi   1 Gold 1 Silver 1 Bronze
Soham Mhatre   1 Gold   ---- 2 Bronze
Shinjini Sahay   2 Gold 1 Silver 1 Bronze
Sudhanshu Sharma   3 Gold   ---- 1 Bronze
Jyotsna Pansare School National   4 Gold 1 Silver  
Viraj Prabhu SWIMMING   1 Gold 2 Silver   ----
Akshay Prasad    ---- 2 Silver   ----
Rutuja Udeshi   1 Gold   ---    ----
Soham Mhatre   1 Gold 2 Silver 1 Bronze
Shinjini Sahay   1 Gold 3 Silver    ----
Sudhanshu Sharma   1 Gold 1 Silver 1 Bronze
Priyanka Vairat   1 Gold   ----    ---
M.Mohan Singapore Master Swimming C.   1 Gold  3 Silver  
  7th Master National A.C.     1 Silver 1 Bronze
Tejas Parsekar Straith of Gibralter Back Stroke  - 5 Hrs 21 Min. Created the WORLD RECORD      
  26th August 2010        
Tejas Parsekar Swam across The English Channel (13.Hrs.51 Min)      
             
      203 G 121 S 71 B